5 kreatywnych zabawek dla dzieci 6-8 lat: rozwijają myślenie twórcze i wyobraźnię

Opublikowany przez Piotr Rafiński - dnia 04.10.2017

Jako rodzic trójki dzieci wiem doskonale, że nauka przychodzi dzieciom najlepiej przez zabawę. Jest to naturalny i bardzo przyjemny sposób poznawania świata. Kreatywne zabawki istniały już, kiedy byłem małym chłopcem i do tej pory pamiętam pierwszy zestaw małego elektronika :) Chłopcy i dziewczynki w wieku około 6 lat zaczynają chłonąć wiedzę "użyteczną" w niesamowitym tempie - zaczynają tworzyć własne, przemyślane konstrukcje i warto stymulować ich kreatywność. Rolą rodziców jest zadbać o to, aby dziecko mogło w miarę swobodnie i bezpiecznie eksperymentować.

Najlepszą zabawką jest otaczający nas świat, a najlepszym nauczycielem jest tata i dziadek - to się nie zmienia od wieków i żadna zabawka nie jest w stanie zastąpić czasu, który ojciec spędza z synem lub córką. Jednak ciekawość dzieci bardzo często wybiega daleko poza możliwości rodziców - szczególnie w przypadku posiadania więcej niż jednego dziecka.

Robot Vernie — LEGO BOOST — filmik instruktażowy

LEGO BOOST, zestaw kreatywny, 17101

Zestaw LEGO BOOST, zestaw kreatywny, 17101 to nowość w ofercie LEGO. Przeznaczony jest dla chłopców i dziewczynek w wieku 7-12 lat, ale moim zdaniem rozgarnięty 6-latek również sobie z nim poradzi :)

O tym zestawie by można napisać książkę, to kopalnia wiedzy na temat robotyki oraz godziny wspaniałej zabawy... aby zachęcić Was do zakupu przytoczę krótką informację z oficjalnej strony LEGO odnośnie możliwości tego zestawu:

  • Zawiera ponad 840 klocków LEGO
  • Element Move Hub zawiera dwa silniki z tachometrami, interfejs BLE (Bluetooth Low Energy) do łączenia z tabletami, dwa porty wejścia i wyjścia, 6-osiowy czujnik nachylenia oraz wielokolorową lampkę. Ma również komorę na 6 baterii AAA oraz zielony przycisk włączania.
  • Czujnik koloru i odległości wykrywa odległość (czyli jak daleko znajduje się od jakiegoś obiektu), a także różne kolory, które przed nim umieścisz. Można używać go jako czujnika ruchu lub po prostu jako światełka. Ma do wyboru cztery różne tryby światła: czerwony, zielony, niebieski i połączenie wszystkich trzech.
  • Element Interactive Motor ma takie same funkcje, jak silnik w elemencie Move Hub, ale jest osobnym klockiem.

W skład zestawu LEGO 17101 wchodzi 5 różnych interaktywnych maszyn / figurek, którymi dzieci mogą się bawić przy okazji wykorzystując do tego również tablet. Można zbudować m.in. Robota Vernie, Kota Frankie, Linię produkcyjna, Gitarę 4000 lub Łazik M.T.R.4. Każda z konstrukcji ma unikalne właściwości i zapewnia godziny wspaniałej zabawy :)

Tablet musi posiadać system iOS (wersja 10.3 lub nowsza) lub Android (wersja 5.0 lub nowsza). Tablet NIE wchodzi w skład zestawu i przed zakupem zestawu należy sprawdzić, czy tablet jest z nim kompatybilny, można to zrobić na stronie LEGO.

Co jest najlepsze w zestawie klocków LEGO? To, że złożenie go z instrukcji to dopiero początek przygody... po kilku dniach dzieci zaczynają eksperymentować, przerabiać, kombinować, tworzyć coś zupełnie nowego... i to jest właśnie nauka kreatywności i twórczego myślenia :) 

Vtech, Kidizoom Action Cam, kamera sportowa

Drugą moją propozycją jest coś bardzo bliskie mojemu sercu, czyli kamerka sportowa dla dzieci. Vtech, Kidizoom Action Cam, kamera sportowa umożliwia robienie zdjęć, kręcenie filmów i nakładanie na nie filtrów. Kamerka pozwala nawet na nagrywania fil­mów po­klat­ko­wych (moż­na wy­ko­nać se­rię zdjęć a na­stęp­nie po­łą­czyć w zdję­cia w film po­klat­ko­wy z mu­zy­ką w tle).

Dodatkowo wyposażona jest w wodoodporną obudowę, która pozwala kręcić filmy w deszczu, czy pod wodą. Dzięki specjalnym uchwytom moż­na za­mo­co­wać ka­me­rę na ka­sku lub na de­sko­rol­ce.

Czy kamerka sportowa jest zabawką kreatywną? Jak najbardziej. Może Twoje dziecko będzie przyszłym znanym operatorem kamery, reżyserem lub np. Youtuberem? Patrzenie na świat przez wizjer / ekran daje niesamowite poczucie poznawania przestrzeni, skupiania się na detalach oraz twórczego myślenia. Każdy kiedyś zaczynał od kręcenia pluszaków, robienia zdjęć kamieni, czy strojenia głupich min do kamery...

Vtech Kidizoom Smart Watch oraz Vtech Kamera Action Cam - TEST

Parametry techniczne (trzeba pamiętać, że to propozycja dla dzieci, a nie profesjonalny sprzęt do filmowania):

  • Zdję­cia w roz­dziel­czo­ści 640 x 480px (0,3MP), oko­ło 600 szt; for­mat JPG
  • Fil­my w roz­dziel­czo­ściach: 160 x 120px (oko­ło 6 mi­nut), 320 x 240px (oko­ło 2min), 640 x 480px (tyl­ko przy kar­cie pa­mię­ci), for­mat AVI
  • Pa­mięć we­wnętrz­na 128 MB (czę­ścio­wo za­ję­ta przez opro­gra­mo­wa­nie ka­me­ry, do­stęp­na pa­mięć bę­dzie mniej­sza), moż­li­wość roz­sze­rze­nia pa­mię­ci po­przez kar­tę mi­cro­SD o po­jem­no­ści od 1 do 32GB, kla­sy 6 lub wyż­szej
  • Ba­te­ria li­to­wo­-jo­no­wa wbu­do­wa­na na sta­łe (ka­bel USB znaj­du­je się w ze­sta­wie)
  • Możliwość nagrywania pod wo­dą do 2m głę­bo­ko­ści, na­gry­wa­nie do 30 mi­nut

Dromader, zabawka naukowa, Sekrety elektroniki, ponad 1200 eksperymentów

Kolejna zabawka, która przypomina mi moje dzieciństwo. Choć ukończyłem Technikum Elektroniczne, to kilka lat wcześniej dostałem pierwszy zestaw małego elektronika. Dromader, zabawka naukowa, Sekrety elektroniki, ponad 1200 eksperymentów to propozycja dla dzieci w wieku 6+ lat. Umożliwia wykonanie ponad 1200 ekscytujących eksperymentów.

W obecnych czasach coraz większe jest zapotrzebowanie na specjalistów. Duże firmy biją się o wykwalifikowanych pracowników. Bycie specjalistą zawsze jest dobrze postrzegane i warto zaszczepić w dzieciach od najmłodszych lat chęć doskonalenia swoich umiejętności.

W zestawie znajduje się cała masa prostych i bardziej skomplikowanych elementów. Są to m.in. silniki, przełączniki, źródła światła, moduły dźwiękowe, moduł radiowy, rezystory, kondensatory, rejestratory dźwięku oraz wyświetlacze cyfrowe. Wszystkie elementy można łączyć w bardzo prosty sposób za pomocą zaciskanych złączek.

Zabawa z prądem bywa niebezpieczna, dlatego zestawy edukacyjne dla dzieci umożliwiają poznanie im zagadnień elektryki i elektroniki w bezpieczny sposób - ciężko zapewnić takie warunki samemu.

Clementoni, Naukowa zabawa, Nauka w szklarni, zestaw edukacyjny

W świecie wypełnionym po brzegi elektronika czasem udaje się znaleźć zabawki, które uczą dbać o matkę ziemię. Clementoni, Naukowa zabawa, Nauka w szklarni, zestaw edukacyjny to świetna propozycja dla dzieci, które uwielbiają naturę. Kto wie, może w Twoim domu dorasta młody naukowiec, ogrodnik, biolog lub bio-technik?

Firma Clementoni produkuje zabawki edukacyjne, które mają uczyć różnych zagadnień z otaczającego nas świata. Ja proponuje Wam zapoznać się ze szklarnią, w której znajdziecie wbudowany system nawadniania oraz wentylacji słonecznej. Zawiera wiele nasion oraz pozwala wyhodować o każdej porze roku roślinki.

Czy sadzenie roślinek może być zabawą kreatywną? Oczywiście! Tworzenie fantastycznych ogrodów wymaga nie lada wyobraźni oraz zdolności planowania przestrzennego. Umiejętność dbania o rośliny jest sztuką i niewiele osób ma odpowiednią "rękę" do roślin. Wielką satysfakcją dla dzieci i dorosłych jest możliwość tworzenia czegoś nowego i wyrastanie roślinki to ogromna radość i powód do dumy. To też niezła okazja, żeby nauczyć dzieci sumienności, wytrwałości oraz opiekuńczości.

3Doodler, długopis 3D, zestaw podstawowy

Twoje dziecko ma głowę pełną pomysłów i już rysowanie na kartce mu nie wystarcza? 3Doodler, długopis 3D, zestaw podstawowy to propozycja właśnie dla niego / niej! Wkraczamy w erę, gdy powoli zaczynamy wykorzystywać drukarki 3D do tworzenia budynków oraz wspomagania medycyny.

Już teraz można wprowadzić dzieci w ten świat i pozwolić im stworzyć własne przedmioty. Ograniczać będzie je tylko wyobraźnia, to jest proste jak pisanie na kartce, ale daje o wiele większe możliwości.

Tworzenie obiektów przestrzennych rozwija niesamowicie wyobraźnię oraz pozwala zrozumieć bryły i kształty w odniesieniu wielowymiarowym. Moim zdaniem jest to też świetne wprowadzenie do projektowania i grafiki 3D.

3Doodler długopis 3D

Zestaw zawiera: długopis 3D, 2 zestawy wkładów mix kolorów (razem 48 szt.), książkę projektów, kabel USB oraz instrukcję.

3Doodler umożliwia tworzenie trójwymiarowych obiektów w czasie rzeczywistym. Wystarczy włożyć specjalny eko-wkład, który jest podgrzewany przez urządzenie (długopis) i nabiera elastyczności. Pozwala to tworzyć dowolne kształty. Jedno naładowanie pozwala na zabawę przez 45-60 minut. Ładowanie odbywa się przez mikro USB.

Producent zapewnia, że produkt jest całkiem bezpieczny - nie nagrzewa się w czasie używania. Zalecany jest dla dzieci w wieku 8+.

Uważam, że dzieci - obojętnie w jakim wieku, powinny otrzymać od rodziców odrobinę swobody. Czas, który będą mogły wykorzystać, żeby nauczyć się odkrywać świat na własny sposób. Kreatywne zabawki są jednym z tych elementów, które pomagają dzieciom w bezpieczny sposób rozwijać własne umiejętności i choć na chwilę stać się elektronikiem, rolnikiem, botanikiem, czy naukowcem.

Ciężko przewidzieć, kim w przyszłości będzie nasze dziecko i często wizja rodziców zupełnie nie przekłada się na przyszłość pociech, dlatego warto umożliwić dzieciom wypróbowania się w różnych sytuacjach, popełnienia błędów i wyciągnięcia wniosków na całe życie.


Piotr Rafiński

O autorze: Piotr Rafiński jest założycielem portalu Snaphub.pl. Prowadzi firmę UX Studio w Bydgoszczy. Zajmuje się tworzeniem i projektowaniem aplikacji internetowych.

Jego pasją jest fotografia, testowanie sprzętu oraz nowe technologie. Dołącz do Piotra Rafińskiego na Google+

comments powered by Disqus
Real Time Analytics